Dezinformacja i rozprzestrzenianie się fałszywych informacji niezmiennie są elementem propagandy i wojny informacyjnej. W związku z tym, poniżej przedstawiamy listę źródeł, z których można czerpać wiarygodne i aktualne informacje na temat tego, co dzieje się obecnie w Ukrainie, a także dowiedzieć się, jak uchronić się przed dezinformacją.
Gdzie szukać wiarygodnych informacji o Ukrainie?
Poniżej przedstawiamy listę wiarygodnych źródeł informacji o sytuacji w Ukrainie:
Źródła państwowe:
- Wołodymyr Zelenski – oficjalne konto prezydenta Ukrainy.
- Defence of Ukraine – oficjalne konto ukraińskiego Ministerstwa Obrony na Twitterze.
- MFA of Ukraine – oficjalne kontro Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.
- Dmytro Kuleba – oficjalne konto Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy, publikuje zarówno po ukraińsku, jak i po angielsku.
- UKRINFORM – to ukraińska agencja prasowa publikująca newsy przedstawiające obecną sytuację w Ukrainie.
Prasa:
- The Kyiv Independent – to niezależna anglojęzyczna publikacja w Ukrainie, założona po rozwiązaniu gazety „The Kyiv Post” przez jej byłych dziennikarzy. Publikuje aktualne informacje na temat sytuacji w kraju.
- Defence24 – największy polski portal poruszający tematykę geopolityki, sił zbrojnych i przemysłu zbrojeniowego. Obecnie relacjonuje wydarzenia z Ukrainy, a także publikuje analizy ekspertów z zakresu wojskowości. Wiadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa i dezinformacji publikowane są również na koncie na Twitterze serwisu CyberDefence24.
- Defence Express – ukraiński serwis dotyczący tematyki militariów i geopolityki. Posty, a także artykuły na portalu dostępne są w języku ukraińskim i angielskim.
Organizacje:
- The Centre for Information Resilience– organizacja non-profit odpowiedzialna za Russia-Ukraine Monitor Map. Na swoim Twitterze za pomocą geolokalizacji weryfikuje zdjęcia z konfliktu krążące w sieci i walczy z dezinformacją.
- Russia-Ukraine Monitor Map – mapa opracowywana przez The Centre for Information Resilience, organizację non-profit zajmującą się weryfikacją informacji i zwalczaniem dezinformacji. Gromadzi ona zweryfikowane informacje na temat ruchów wojsk rosyjskich, zniszczeń i ostrzałów potwierdzonych przez dostępne zdjęcia, filmy oraz obrazy satelitarne.
- Live UA Map – serwis pokazujący obecną sytuację w Ukrainie w formie mapy z naniesionymi zdarzeniami, a także na bieżąco podaje informacje o rozwoju wydarzeń wraz ze źródłami. Ze względu na duży ruch na stronie, co jakiś czas jest ona okresowo niedostępna, jednak cały czas działa. Live UA Map działa również na Twitterze.
- Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych – instytucja prowadząca badania z zakresu komunikacji w social mediach i analizy sentymentu. W ostatnich dniach wydał komunikaty nt. prorosyjskich ataków informacyjnych w sieci, a na Twitterze publikuje informacje na temat dezinformacji w polskiej sieci.
- Polski Instytut Spraw Międzynarodowych – ośrodek analityczny zajmujący się tematyką polityki międzynarodowej i innymi tematami. Obecnie publikuje komentarze ekspertów dotyczące sytuacji w Ukrainie, dotyczące między innymi prawnych aspektów oraz reakcji Unii Europejskiej. Instytut aktywny jest również na swoim koncie na Twitterze.
- Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa – fundacja, której celem jest między innymi zwiększanie świadomości społeczeństwa z zakresu zagrożeń bezpieczeństwa kraju, a także weryfikacji i analizy informacji. Obecnie realizuje projekt InfoWarfare, który przedstawia działania dezinformacyjne Rosji.
Eksperci:
- Piotr Pogorzelski – dziennikarz, współpracownik portalu Biełsat w języku polskim oraz autor podcastu „Po prostu Wschód” poświęconego krajom byłego Związku Radzieckiego. Relacjonuje najważniejsze informacje w języku polskim.
- Maria Avdeeva – Research Director European Expert Association, analityczka i badaczka z zakresu bezpieczeństwa i dezinformacji. Na swoim koncie na Twitterze relacjonuje wydarzenia z Charkowa.
- Taras Chmut – były pilot wywiadowczy, dyrektor organizacji non-profit Come Back Alive, która zbiera fundusze na wsparcie wojsk ukraińskich. Publikuje informacje na temat aktualnych wydarzeń.
- Juliusz Sabak – dziennikarz Defence24, na swoim profilu skupia się na tematyce wojny hybrydowej, dezinformacji i fake newsów.
Znasz już wiarygodne źródła informacji o sytuacji w Ukrainie. Na koniec polecamy artykuł Atak na Ukrainę. Fake newsy i dezinformacja w sieci pokazujący, w jaki sposób rozprzestrzeniały się fake newsy podczas pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę. W tekście zamieszczone zostały przykłady dezinformacji, w szczególności wykorzystanie zdjęć i filmów z przeszłych wydarzeń, jako ilustracja trwającego konfliktu.
Chcesz poznać skuteczne sposoby na analizy i weryfikacji informacji? Zapisz się na nasze szkolenie online: fact-checking.