Jak w biznesie wykorzystać informację naukową?
Gdy mowa o informacji naukowej, na myśl przychodzą przede wszystkim korzystający z niej badacze, naukowcy, bibliotekarze i kadra w instytucjach edukacyjnych oraz ośrodkach naukowo-badawczych. Ale to nie wszystko. Uczelnie wyższe oraz instytuty badawcze są przecież inkubatorami innowacji, które – po fazie badań – są wdrażane w przedsiębiorstwach. Informację naukową można więc wykorzystać również w biznesie, wspierając tym samym rozwój zarówno całych branż, jak i pojedynczych firm.
W tym artykule prezentujemy kilka kluczowych obszarów, w których zasoby naukowe mogą, a czasem wręcz muszą być zastosowane w biznesie.
Na czym polega przewaga informacji naukowej?
Wiele osób może się zastanawiać, czym tak właściwie różni się informacja naukowa od informacji po prostu znalezionej na przykład gdzieś w odmętach Internetu. Odpowiedź na to pytanie wydaje się jednak oczywista. Informacja naukowa jest w swej naturze informacją lepiej zweryfikowaną przez środowisko naukowe właśnie (czyli specjalistów danej dziedziny), a co za tym idzie, z perspektywy jej zastosowania, jest bardziej wiarygodnym źródłem danych i wniosków z nich płynących.
Informacja naukowa – nie tylko dla naukowców: jej zastosowanie w biznesie
Zasoby naukowe mogą dotyczyć wielu różnych dziedzin, a w szczególności odnoszą się do nauki i techniki. Z punktu widzenia biznesu ich najważniejszą częścią jest wiedza o prowadzonych badaniach naukowych oraz innowacjach technologicznych. Wykorzystanie tych informacji w biznesie wymaga znajomości źródeł wiedzy naukowej, umiejętności analizy danych naukowych, a także dostępu do odpowiednich narzędzi researchu.
Posługiwanie się informacją naukową jest nieocenione na polu biznesowym. Pozwala ono opierać działania firmowe na solidnych, rzetelnych i sprawdzonych danych. Kto powinien w XXI wieku korzystać z zasobów naukowych?
- Każdy, kto myśli o innowacjach. Przedsiębiorcy, startupowcy ‒ to grupy, w których warto bazować na fachowo sporządzonych danych, gdyż właśnie w taki sposób można udowadniać sens inwestowania w rozmaite pomysły.
- Analitycy. Zestawienia i analizy rynkowe, badanie konkurencji to także obszary, w których dane naukowe mają spory potencjał wykorzystania.
- Firmy bez względu na wielkość. Niektórzy myślą, że korzystanie z informacji naukowych jest zarezerwowane wyłącznie dla dużych korporacji. Nic bardziej mylnego! Na takich danych mogą, a nawet powinni się opierać wszyscy przedsiębiorcy: od start-upów, przez sektor małych i średnich firm, po duże spółki.
Wartość informacji naukowej na poziomie rynku i branży
Sektor badawczo-rozwojowy (B+R) jest doskonałym barometrem zmian, jakie zachodzą w gospodarce. Informacja naukowa wskazuje, jakie rozwiązania innowacyjne i technologiczne już istnieją, a jakie mogą w niedalekiej przyszłości wpływać na kształt poszczególnych rynków i branż. Gracze rynkowi dowiadują się dzięki temu, które nowinki naukowe warto śledzić i w co warto inwestować.
Jak zatem widać, wartość informacji naukowej jest ogromna. Może ona wpływać na wiele aspektów działalności firmowej, w tym na:
- projektowanie innowacji ‒ dostęp do wiedzy naukowej, najnowszych badań z danej branży oraz rozmaitych odkryć zdecydowanie przyspiesza rozwój oferowanych produktów lub usług firmy;
- konkurencyjność ‒ im lepsze i bardziej innowacyjne produkty oferujesz, tym większa jest Twoja przewaga na rynku;
- świadome decyzje strategiczne ‒ są one podejmowane w oparciu o dane, a nie „biznesową intuicję”;
- optymalizację procesów ‒ badania naukowe dostarczają także wiedzy w zakresie zarządzania i wprowadzania efektywniejszych metod i narzędzi pracy;
- właściwą ocenę ryzyka ‒ ryzyko do pewnego poziomu da się oszacować i dane naukowe w tym procesie pełnią kluczową rolę.
Jak informacja naukowa wspiera start-upy?
Jedną z grup przedsiębiorstw, dla których zasoby naukowe są absolutnie niezbędne, są start-upy. Właściciele tych firm muszą udowodnić swoim inwestorom, że ich innowacyjne pomysły można skomercjalizować i że mogą one przynieść realne zyski. Pomocne w tym kontekście okazują się analizy rynku, analizy konkurencji i studia wykonalności. Ale dokumenty te muszą opierać się na twardych danych pochodzących m.in. z badań rynkowych i badań naukowych. Przykładem zastosowania informacji naukowej w tym kontekście niech będzie przegląd zasobów naukowych na temat rozwiązań już stosowanych w biznesie, innowacji chronionych patentami oraz nowinek znajdujących się w trakcie badań naukowych.
Znaczenie informacji naukowych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw
Trzonem obecnej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa, które z informacji naukowych jak najbardziej powinny korzystać. Dlaczego? Dostęp do najnowszych badań i technologii może pomagać w stałym rozwijaniu oferowanych rozwiązań, a przez to również zwiększać konkurencyjność rynkową danej firmy. Ważnym aspektem wykorzystania informacji naukowych jest również pozyskiwanie finansowania na rozwój bądź wprowadzenie nowych projektów. To dzięki solidnym danym naukowym wnioski o dotacje lub programy inwestorskie będą lepiej odbierane i wyżej punktowane.
Rola informacji naukowej w strategicznym planowaniu
Informacja naukowa może być potrzebna przedsiębiorstwom również na innym poziomie, najczęściej jest to etap planowania. Dane naukowe wspierają firmy w podejmowaniu decyzji o zbudowaniu lub zmodyfikowaniu strategii bądź o zatwierdzeniu i wdrożeniu operacyjnego planu działań. Mogą one wtedy dostarczać wartościowej wiedzy na temat np. innowacji dopiero powoli pojawiających się w branży albo technologii stosowanych przez inne firmy w procesach produkcji, logistyki czy sprzedaży.
Wykorzystanie informacji naukowej do odkrywania nowych nisz rynkowych
Bardzo ważnym elementem prowadzenia biznesu jest ustawiczne wyszukiwanie nowych możliwości rozwoju. Może to być szansa wejścia na nowy rynek, ekspansji geograficznej, dotarcia do nowego segmentu klientów albo rozpoczęcia działalności w zyskownej niszy rynkowej. W każdej z tych sytuacji zasoby naukowe mogą okazać się niezwykle pomocne. Analiza projektów badawczych daje możliwość zidentyfikowania i dogłębnego poznania obszarów, w które warto zainwestować.
Znaczenie informacji naukowej w rekrutacji specjalistów
Jeśli chcesz właściwie wdrożyć nową technologię, konieczny jest doświadczony zespół ekspertów. A gdzie można skuteczniej szukać osób znających daną innowację niż w grupie, która ją tworzyła, badała i testowała podczas analiz naukowych? Research zasobów naukowych może zatem pomóc podczas rekrutacji zarówno pracowników, jak również współpracowników i kontrahentów. Wyszukani w ten sposób eksperci mogą zostać zatrudnieni, ale mogą służyć pomocą także jako freelancerzy, konsultanci czy po prostu mogą podzielić się swoimi unikatowymi doświadczeniami i opiniami.
Gdzie szukać informacji naukowych?
Dane naukowe, które badacze zamknęli w artykułach branżowych, najłatwiej będzie wyszukać, korzystając z wyszukiwarki Google Scholar. Warto jednak pamiętać, że choć najbardziej popularne, nie jest to jedyne źródło wiedzy naukowej. Osoby, które potrzebują informacji z węższego zakresu, mogą skorzystać z serwisów dotyczących konkretnej branży. Przykładem z obszaru medycyny i biotechnologii niech będzie PubMed.
W biznesie z kolei przydatnym narzędziem będą wyszukiwarki patentów – zarówno te prowadzone w języku polskim (m.in. wyszukiwarka Urzędu Patentowego RP lub polska wersja wyszukiwarki Espacenet) czy w języku angielskim (np. Google Patents). Informacji naukowych można szukać w wielu miejscach. Więcej praktycznych przykładów zdobędziesz na kursie efektywnego wyszukiwania informacji na potrzeby nauki w Infobrokerskiej!
Czy wystarczy znaleźć stronę w domenie edu, by mówić o informacjach naukowych?
Ten nagłówek celowo jest trochę przewrotny. Odpowiadając na zadane w nim pytanie: oczywiście, że nie! Informacja naukowa to coś więcej, niż treść pochodząca ze strony z misją edukacyjną. To również coś więcej, niż pierwszy lepszy artykuł znaleziony w Google Scholar! Każdy, kto zajmuje się wykorzystywaniem informacji naukowych w biznesie i nie tylko, doskonale wie, że wszystkie znalezione publikacje należy poddać pewnej ocenie i kategoryzacji. Dopiero wówczas możemy mówić o tym, że mamy do czynienia z informacją naukową, którą dobrze jest wykorzystać w budowaniu strategii firmowej itp. Między innymi o tym, według jakich kryteriów dokonuje się takiej oceny, mówimy w naszym kursie online.
Przyśpiesz swój rozwój naukowy i biznesowy dzięki naszemu kursowi!
Wiesz już, jak ważne jest efektywne gromadzenie i analizowanie informacji naukowej, zarówno w kontekście akademickim, jak i biznesowym. Jeśli chcesz zaoszczędzić kilkanaście godzin miesięcznie i zmniejszyć swoją frustrację związaną z pozyskiwaniem wiarygodnych danych, nasz kurs Efektywne wyszukiwanie informacji na potrzeby nauki i prac badawczych jest właśnie dla Ciebie! Zapisz się już dziś i zyskaj dostęp do sprawdzonych metod i narzędzi, które unowocześnią Twój sposób pracy.