Cyberświadome społeczeństwo
Cykl webinariów edukacyjnych dotyczących technologicznych aspektów cyberbezpieczeństwa
Cykl webinariów edukacyjnych dotyczących technologicznych aspektów cyberbezpieczeństwa
NASK PIB ogłosił 20 grudnia 2019 wyniki konkursu pt.”CYBERBEZPIECZEŃSTWO – ASPEKTY TECHNOLOGICZNE”. Prowadzona przez nas Fundacja na Rzecz Rozwoju Rynku Informacji i Społeczeństwa Informacyjnego „Infobrokerska” zgłosiła w konkursie projekt, który otrzymał dofinansowanie.
„Technologiczne aspekty cyberbezpieczeństwa” to druga już inicjatywa Państwowego Instytutu Badawczego NASK. W ramach akcji instytucja ta udziela wsparcia programom edukacyjnym z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jednym z wybranych projektów jest cykl webinarów opracowanych przez Fundację na Rzecz Rozwoju Rynku Informacji i Społeczeństwa Informacyjnego „Infobrokerska”.
Według badań opublikowanych przez KPMG na początku 2019 roku, cyberataki są zjawiskiem powszechnym. Aż 82% firm w Polsce, w 2017 r. odnotowało incydent zagrażający bezpieczeństwu firmy. Wśród najgroźniejszych ataków wymienianych w raporcie pojawiają się m.in. ataki typu phishing, kradzież danych przez pracowników, wycieki danych czy złośliwe oprogramowanie. Świadomość o zagrożeniach czyhających na dorosłych i najmłodszych użytkowników sieci systematycznie wzrasta. Jednak zbyt powoli, biorąc pod uwagę częstotliwość ataków i nieznającą granic kreatywność cyberprzestępców, która pozwala im o krok wyprzedzać użytkowników.
Cyber-świadome społeczeństwo to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zweryfikowaną i wartościową informację oraz praktyczne rady i kierunkowskazy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w sieci. Zgłoszony przez Fundację projekt, to cykl webinariów edukacyjnych dotyczących technologicznych aspektów cyberbezpieczeństwa. W projekcie przewidzieliśmy 4 webinary, w których będzie mogło wziąć udział 400 osób. Zagadnienia, o których będzie mowa to:
Każdy webinar poprowadzi ekspert z zakresu bezpieczeństwa informacji i kompetencji cyfrowych. Wśród prelegentów jest Justyna Trzeciakowska, trenerka OSINT, szkoleniowiec w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. Posiada zaawansowane kompetencje cyfrowe i informacyjne. Doświadczenie trenerskie budowała, realizując warsztaty z zakresu pozyskiwania informacji dla Kancelarii Senatu, Najwyższej Izby Kontroli czy Komendy Głównej Policji.
Drugim ekspertem jest Patrycja Hrabiec-Hojda, również trenerka OSINT i szkoleniowiec w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. Jest ekspertem Ministerstwa Pracy w projekcie dotyczącym standardów zawodów. Posiada zaawansowane kompetencje cyfrowe i informacyjne, w tym Google Hacking. Doświadczenie trenerskie zdobywała prowadząc szkolenia m.in. dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Biura Logistyki Kontrwywiadu Wojskowego, Najwyższej Izby Kontroli i wielu innych.
Trzecim ekspertem w zespole jest Przemysław Parol, ekspert ds. bezpieczeństwa systemów IT. Prowadzi szkolenia z zakresu Cyberbezpieczeństwa dla biznesu, gdzie uczy przedsiębiorców i pracowników m.in. tego, jak rozpoznać podstawowe zagrożenia, obronić się przed atakami oraz zagrożeniach płynących z sieci Wi-Fi. Jest głównym trenerem w inicjatywie „Cyfrowi rodzice – Cyberbezpieczeństwo w sieci”.
W webinarach, które będą również nagrywane będzie mogło wziąć udział łącznie 400 osób. Następnie, nagrane relacje zostaną bezpłatnie udostępnione na zasadach Creative Commons w internecie. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w webinarze, śledź informacje pojawiające się na stronach Fundacji i Stowarzyszenia Profesjonalistów Informacji oraz na RynekInformacji.pl.
Partnerem Fundacji w realizacji projektu będzie Stowarzyszenie Profesjonalistów Informacji.
W gronie wybranych projektów znalazły się również inicjatywy opracowane przez Fundację Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach, Szkołę Podstawową nr 4 w Pyskowicach oraz Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Drążnej.
Fundacja na Rzecz Rozwoju Rynku Informacji i Społeczeństwa Informacyjnego „Infobrokerska”
Fundacja powstała, aby wspierać proces rozwoju społeczeństwa informacyjnego i cyfryzacji w Polsce.
Angażuje się w inicjatywy, które pomagają podnosić kompetencje informacyjne w społeczeństwie. Szczególnie bliska niej jest idea wprowadzenia do szkół zajęć, które pokażą jak wykorzystać potencjał Internetu, ale i jak uchronić się przed niebezpieczeństwami, które się z tym wiążą. Obok działań pro edukacyjnych, Fundacja Infobrokerska wspiera organy i urzędy, które odpowiedzialne są za udostępnianie informacji publicznej. Współpraca polega na doradztwie w zakresie projektowania systemów informacyjnych i analizy ich użyteczności oraz przydatności dla użytkownika końcowego.
ul. Fredry 2/6
30-605 Kraków, Polska
M: +48 503 666 166
M: +48 795 455 405
E: info@infobrokerska.pl
Właścicielem strony i marki Infobrokerska.pl jest:
Infomedia Group Sp. z o.o.
NIP:6793143363
REGON:366617560
KRS:0000664662
Najnowsze na blogu