Internet i magia wyszukiwarek internetowych sprawiły, że każdy może sam wyszukać potrzebne mu informacje, ale czy aby na pewno? Wpisując hasło do wyszukiwarki otrzymamy miliony wyników. Najczęściej sprawdzimy kilka z nich, bo na resztę nie chcemy tracić czasu.
Nawet jeśli za pierwszym podejściem znajdziemy potrzebną informację, to jaką mamy gwarancję, że jest ona rzetelna?
Wiarygodność informacji jest obecnie najbardziej poszukiwanym jej atrybutem. Rosnąca lawinowo w ostatnich latach ilość informacji przyczyniła się do znacznego spadku jej jakości. Dlatego głównym zadaniem wszelkich specjalistów od informacji, jest dostarczanie tej sprawdzonej, wiarygodnej i relewantnej informacji.
Infobrokering to określenie odnoszące się do firm świadczących usługi informacyjne polegające na wyszukiwaniu, selekcjonowaniu i dostarczaniu określonych informacji. Brokerzy informacji nie sprzedają informacji, a jedynie swoje umiejętności w zakresie ich odnalezienia. Agencje infobrokerskie najczęściej posługują się przy realizacji zleceń analizą źródeł wtórnych takich jak bazy danych, rejestry czy archiwa. Rzadziej sięgają po metody pozyskiwania informacji charakterystyczne dla wywiadowni gospodarczych jak wywiad bezpośredni, czy analiza dokumentów przedsiębiorstwa.
Charakterystyczne dla wywiadowni jest posługiwanie się informacją gospodarczą, zaś dla infobrokeringu informacją biznesową. Z pozoru synonimy, w praktyce określają zupełnie inne dane. Informacja gospodarcza dotyczy kondycji finansowej przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej i regulowana jest odpowiednią ustawą. Zaś informacja biznesowa zawiera ogół danych potrzebnych do sprawnego funkcjonowania firmy na rynku. Możemy zaliczyć do informacji biznesowej np. kontakty handlowe, raporty branżowe lub dane statystyczne.
Różnica między wywiadownią gospodarcza a agencją infobrokerską ukazuje się również na podstawie analizy oferty obu typów przedsiębiorstw. Wywiadownie najczęściej oferują sprawdzanie wiarygodności kontrahentów, badanie majątku i sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, opinie o pozycji rynkowej konkurencji. Większość proponowanych usług wymaga posługiwania się metodami detektywistycznymi i pracy na materiale źródłowym lub na informacji pozyskanej bezpośrednio od osób. Agencja infobrokerskie zaś w swojej ofercie zaznaczają, że zajmują się dostarczaniem informacji na wskazany temat. Do takich tematów należą np. kontakty handlowe do hurtowni w Niemczech, wielkość rynku turystycznego Australii, innowacje i patenty w obszarze bioinformatyki w USA w ostatnim półroczu i wiele innych.
Podsumowując, infobrokering to inna metodyka pracy, inne źródła i inne kompetencje niż wywiadownia gospodarcza. Obie branże bardzo się uzupełniają i niejednokrotnie ze sobą współpracują, jednak mają odmienny charakter, pomimo iż obie zajmują się dostarczaniem informacji.
infobrokerska.pl
ul. Fredry 2/6
30-605 Kraków, Polska
M: +48 503 666 166
M: +48 795 455 405
E: info@infobrokerska.pl
DANE FIRMY:
Właścicielem strony i marki Infobrokerska.pl jest:
Infomedia Group Sp. z o.o.
NIP:6793143363
REGON:366617560
KRS:0000664662
Najnowsze na blogu